Gå till innehåll

Alla på snö

Alla på snö
Barn åker längdskidor. Foto: Ulf Palm.

En magisk Alla på snö-säsong

När Alla på snö-säsongen 2022/2023 summeras kan vi räkna in 23 819 glada deltagare som under 429 tillfällen fått utforska och uppleva snöglädje. Utöver "vanliga" Alla på snö-dagar kan vi även räkna in 92 tillfällen då utrustning har lånats ut från vår Alla på snö-bank till kommunens/föreningens barn respektive unga och även till fritidshem i Östersund, Skellefteå och Leksand.

Ännu en härlig Alla på snö-säsong är avslutad. Nöjda kan vi summera att verksamheten tagit oss närmare våra uppsatta mål; att öka intresset för skid- och snowboardåkning i Sverige och möjliggöra skid- och snowboardåkning för alla. 

Vi vill vara en aktör som utökar mängden fysisk aktivitet i skolan och även vara en inspirationskälla till rörelse, något som vi genom våra Alla på snö-aktiviteter ser till att bidra med, genom att barnen kommer till oss under skoltid, och där många av våra deltagare är förstagångs skid- och snowboardåkare.

Innan ni fortsätter läsa om allt fantastiskt vi har genomfört under säsongen vill vi sända ett jättestort TACK till våra samarbetspartners OBOS Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster., Vattenfall Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. och Postkodlotteriet Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. som gör denna satsning möjlig att genomföra. Det är tack vare ert stöd som vi har aktiverat nära 24 000 barn och ungdomar under säsongen. Ni är ovärderliga!

– Jag visste inte att jag kunde åka skidor så här bra!
Citat från tjej 10 år, som aldrig tidigare åkt skidor.

Genom att bjuda in och samverka med våra föreningar gör vi det möjligt för barn och unga att komma i kontakt med lokala föreningar där de kan fortsätta utforska sin egen snöglädje.

En viktig del i vårt arbete är också att påvisa nyttan med skid- och snowboardanläggningar i närmiljö, något som vi ständigt lyfter i dialog med de kommuner vi samverkar med – från Sävsjö till Gällivare.

Barn på längdskidor, en ledare visar hur de ska ta sig upp om de ramlar. Foto: Ulf Palm.

En av våra fantastiska Alla på snö-ledare visar hur barnen gör för att resa sig upp om de har ramlat. Foto: Ulf Palm.

Under säsongen har 1 096 gymnasieelever och cirka 40 pedagoger inom förskolan utbildats till Alla på snö-ledare. Drygt 60 praktiska och teoretiska utbildningstillfällen har genomförts.

– Jag känner mig både stolt och glad nu när vi summerat säsongen. Vi kan åter kan konstatera att Alla på snö verkligen gör nytta, både för förskolebarn, fjärdeklassare, gymnasieelever och särskolebarn. Det är så oerhört häftigt att se deras utveckling och personliga resa, säger Katarina Fahlén, verksamhetsansvarig för Alla på snö på Svenska Skidförbundet.

LÄS MER: En beskrivande artikel om våra utbildningar

För att kunna genomföra alla dessa insatser krävs ett härligt utbildningsteam, som under säsongen bestått av tolv utbildare, utöver våra fantastiska Alla på snö-konsulenter Susanne och Fredrik.

– Jag vill å mina elevers vägnar tacka för Alla på snö-dagen, så mycket glädje! Det var mycket uppskattat av eleverna. Jag hoppas verkligen att vi kan fortsätta delta i Alla på snö, och om möjligt utöka till flera dagar. Vissa elever behöver en längre startsträcka innan de får chans att uppleva allt det härliga, säger Niklas Alm, förstelärare/idrottslärare/skolutvecklare, Viksängsskolan, Västerås.

– Det här var sååå mycket roligare än jag trodde!
Citat från kille 10 år.

Ett annat mål denna säsong har också varit att utöka tillgängligheten. Därför har vi investerat i ytterligare en längdkälke, så att vi nu har både längd- och alpinutrustning, för att kunna möta barn och unga inom anpassad grundskola. Vi har också utbildat gymnasieelever och utvidgat vårt utbildningsteam inom funktionell skidåkning för att ytterligare säkra möjligheten att sprida snöglädje – till alla.

– Jag har fått många tacksamma och glädjerika hälsningar från flera håll om hur lyckat Alla på snö har varit! Jag vill skicka dessa vidare till er som organiserar och håller i projektet (medarbetare och även de gymnasieelever som tog så väl hand om våra elever). Vissa av våra elever åkte kanske ingen lång sträcka, men blev så stolta ändå över att de vågade pröva skidåkning! säger Frank Jung, idrottslärare, Årsta Gårds särskola, Stockholm

Senast uppdaterad
2024-01-16
Publicerad
2023-05-11
Skribent
Lotte Jernberg, SSF
Kontaktperson
Katarina Fahlén
katarina.fahlen@skidor.com

UPPTÄCK MER

Alla på snö jubilerar – 15 år av snöglädje

Ett och ett halvt decennium har gått sedan Svenska Skidförbundets banb...

LÄS NYHETEN

Alla på snö – Bakom kulisserna med Erica Edman

Jullovet närmar sig med stormsteg och vi laddar för en jul fylld med m...

LÄS NYHETEN

Alla på snö välkomnar Swedbank

Det är med stor stolhet vi hälsar vår senaste samarbetspartner Swedban...

LÄS NYHETEN

Alla på snö firade höstlov med över 130 snowboardsugna barn

Alla på snö firade traditionsenligt höstlovet med snowboardåkning i Ku...

LÄS NYHETEN

Alla på snö – Bakom kulisserna med Mikael Björling

Snön har anlänt i vissa delar i landet och vintern är på intågande. Va...

LÄS NYHETEN

Alla på snö X Burton “Pass Along”

Nu lägger Alla på snö och Burton in en extra växel för att sprida snow...

LÄS NYHETEN

Alla på snö jubilerar – 15 år av snöglädje

Ett och ett halvt decennium har gått sedan Svenska Skidförbundets banb...

LÄS NYHETEN

Alla på snö – Bakom kulisserna med Erica Edman

Jullovet närmar sig med stormsteg och vi laddar för en jul fylld med m...

LÄS NYHETEN

Alla på snö välkomnar Swedbank

Det är med stor stolhet vi hälsar vår senaste samarbetspartner Swedban...

LÄS NYHETEN

Alla på snö firade höstlov med över 130 snowboardsugna barn

Alla på snö firade traditionsenligt höstlovet med snowboardåkning i Ku...

LÄS NYHETEN

Alla på snö – Bakom kulisserna med Mikael Björling

Snön har anlänt i vissa delar i landet och vintern är på intågande. Va...

LÄS NYHETEN

Alla på snö X Burton “Pass Along”

Nu lägger Alla på snö och Burton in en extra växel för att sprida snow...

LÄS NYHETEN

Succé när Alla på snö och "Unga ledare på snö" samlades på Bosön

Helgen den 13–15 oktober samlades Alla på snö tillsammans med flera av...

LÄS NYHETEN

Alla på snö – bakom kulisserna

Svenska Skidförbundets succéverksamhet Alla på snö sprider varje år sn...

LÄS NYHETEN

OBOS förlänger samarbetet med Alla på snö

Bostadsutvecklaren OBOS och Alla på snö fortsätter samarbetet under sä...

LÄS NYHETEN

Huvudpartners