
Alexander Ospelt, nyvald president i FIS. Foto: FIS/ACTION PRESS/MARKO DJOKOVIC
Alexander Ospelt ny president för FIS – vald med minsta möjliga marginal
FIS-kongressen i Belgrad bjöd på både ett presidentskifte och dubbla rysare i omröstningarna. Alexander Ospelt från Liechtenstein valdes till ny president med minsta möjliga marginal. I valet till FIS Council skiljde det endast en röst för Sveriges kandidat.
Valen till såväl presidentposten som FIS Council blev ovanligt jämna – varje röst vägde tungt.
Alexander Ospelt vill skapa enighet
Liechtensteins Alexander Ospelt valdes till ny president i FIS för den kommande fyraårsperioden. Valet avgjordes med siffrorna 65–64, det jämnaste valet i FIS historik.
– Det har varit en bra dialog inför den här kongressen och det har varit väldigt intressant att prata med representanter från alla olika länder, men det jämna resultatet visar att vi fortfarande är splittrade. Jag ser denna splittring som en chans snarare än ett problem. Min första uppgift blir att skapa enighet och en gemensam ambition att driva FIS framåt tillsammans.
Alexander Ospelt, 58, är jurist med doktorsexamen och har drivit egen advokatverksamhet. Han har också lång erfarenhet från skid- och snowboardidrotten. Mellan 2016 och 2023 var han ordförande i Liechtensteins skidförbund och har de senaste åren suttit i FIS Council.
I samband med valet betonade Ospelt vikten av att samla organisationen och skapa bättre dialog mellan medlemsförbunden. Han har själv beskrivit sin ledarskapsstil som inkluderande, med ambitionen att alla parter inom sporten ska kunna mötas på lika villkor.
LÄS MER: Intervju med den nye presidenten på FIS webbplats Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. (engelska)
Jämnt utfall även i valet till FIS Council
För Svenska Skidförbundets kandidat Karin Mattsson, som suttit i FIS Council sedan 2024, slutade det i ett mycket knappt nederlag, endast en röst skiljde.

Karin Mattsson. Foto: Bildbyrån.
– Vi har varit en stark grupp i Council som kommer från helt olika bakgrunder men delar samma värderingar och syn på vad FIS behöver. Det har varit så berikande att arbeta tillsammans. Jag är väldigt glad för att Alexander Ospelt valdes till FIS president, det kommer att vara bra för FIS och därmed för Svenska Skidförbundet, säger Karin Mattsson.
Hon lyfter samtidigt det stöd hon mötts av efter att resultatet blev känt.
– Jag har fått många fina reaktioner från mina Council-kollegor, från ordföranden och generalsekreterare i andra länder. Jag blev rörd. Det värmer att de har uppskattat mig och vårt gemensamma arbete.
Inför kongressen betonade Svenska Skidförbundet vikten av ett modernt, inkluderande och tydligt ledarskap inom FIS. I det arbetet har Karin Mattsson haft en central roll i att stärka Sveriges röst internationellt och driva utvecklingsfrågor inom organisationen.
– Karin har gjort ett starkt arbete i FIS Council och varit en viktig röst för Sverige i internationella frågor. Hennes engagemang, kompetens och samarbetsförmåga har gjort avtryck utanför våra egna led. Vi är stolta över hur hon har företrätt Sverige i internationella frågor, säger Maria Krafft Helgesson, t.f. styrelseordförande i Svenska Skidförbundet.
Att Sverige nu står utan representation i FIS högsta beslutande organ är ett steg tillbaka, men förändrar inte ambitionen att vara en aktiv part internationellt.
– Vi står stadigt i vårt internationella engagemang och kommer även fortsatt att bidra i frågor som är viktiga för idrottens framtid, säger Maria Krafft Helgesson.
Vikersund klart – övriga arrangörsval sköts upp
Kongressen bekräftade också det tidigare beslutet om framtida mästerskap. Där Bardonecchia i Italien står värd för FIS Para World Ski Championships 2029, ett beslut som fattades den 5 maj i Portorož.
Däremot sköts valet om arrangör av skid-VM 2031 (längdskidåkning, backhoppning och nordisk kombination) upp. Som skäl angavs att mötet drog ut på tiden och att frågan därför fick skjutas upp.
Nya medlemsländer och kommande kongresser
Kongressen fattade också beslut i medlemsfrågor. Belize välkomnades som ny medlem i FIS, vilket innebär att förbundet nu har 142 medlemsnationer. Guinea-Bissau blev samtidigt fullvärdig medlem.
Nästa kongress hålls online 2027, medan 2028 års upplaga arrangeras i Vilnius, Litauen.
2026-06-15
2026-06-15
Lotte Jernberg, SSF