Hoppa till sidans innehåll
  • v2Foto:

Summering av DM-tävling, sprint 2019

21 JAN 2019 16:05
12 januari genomfördes DM i sprint på Södra Berget i X-drive Racet!
  • Uppdaterad: 22 JAN 2019 09:26

Över 240 deltagare deltog, varav 205 från vårt härliga skiddistrikt Medelpad!

Jämna och tuffa fighter genomfördes i ett härligt vinterland uppe på ängen på Södra Berget!

Arrangörsklubben Matfors SK var stolta över arrangemanget och gladdes med alla härligt positiva ungdomar!

En Positiv grej som genomfördes var ledarstafetten. Bra med energi där ledarna fick bjuda tillbaka!

Resultat

 

H 16                                                                                     D 16

1.   LIGNELL Arve Lucksta IF                                           1.   ENGLUND Ebba Bergeforsens SK

1.   NORBERG Nils Lucksta IF                                          2.   BENGTSSON Ebba Tynderö IK

                                                                                             3.   LUNDGREN Lina Bergeforsens SK

H 15                                                                                     D 15

1.   LJUNGDAHL Valter Matfors SK                                 1.   LUNDIN Tuva Alnö SK

2.   LUNDH Victor Bergeforsens SK                                  2.   JONSSON Louise Alnö SK

3.   LIDSTRÖM Sebastian Tynderö IK                               3.   DAHLIN Alva Bergeforsens SK

H 14                                                                                     D 14

1.   PALMGREN David Bergeforsens SK                          1.   BURMAN Irma Alnö SK

2.   HOLMGREN Tomas Matfors SK                                 2.   NILSSON Alva Bergeforsens SK

3.   NORDLANDER Simon Stockviks SF                         3.   BYVALL Julia Matfors SK

H 13                                                                                    D 13

1.   NILSSON Joel Matfors SK                                          1.   JONSSON Julia Alnö SK         

2.   LILJA August Matfors SK                                           2.   SJÖBERG Nellie Kovlands IF

3.   FORSLUND William Stockviks SF                             3.   OLSSON WALLIN Stina Stockviks SF

H 12                                                                                    D 12

1.   GRAHN-BIRVE Kalle Alnö SK                                  1.   EDSTRÖM Klara Stockviks SF

2.   LUNDIN Vilgot Alnö SK                                             2.   LINDSTRÖM Wilma Alnö SK

3.   LIND Isak Selånger SOK                                             3.   JONSSON Enola Alnö SK

H 11                                                                                    D 11

1.   PERSSON Albin Lucksta IF                                        1.   BOSTRÖM Agnes Kovlands IF

2.   TUVESSON Albin Stockviks SF                                2.   SANDIN Molly Stockviks SF

3.   BERGSTRÖM Hugo Selånger SOK                           3.   HUGOZON Ida Maria Stockviks SF

                                                                                           3.   STRID Nora Stockviks SF

Skribent: Eric Boström
Epost: This is a mailto link
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff Skidor vill
Åre2019-316-103
idrottslyftet_316x103
FIS_316x103
 

Postadress:
Medelpads Skidförbund
Box 890
851 24 Sundsvall

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
Fax: 060566370
E-post: This is a mailto link

Se all info