Hoppa till sidans innehåll

Stora framgångar för Medelpads åkare i Lilla Världscupen Final för U14

01 APR 2019 20:48
Under helgen har det varit landsdelsfinal Norrland i Lilla Världscupen för åkare födda 2005-2006, dvs våra U14 åkare. Det har varit en super bra helg med bra arrangemang i Björnrike där man tävlat i Super-G, GS (Storslalom) och SL (slalom) i tre dag
  • Skapad: 01 APR 2019 20:48

Man tävlar den här helgen tillsammans med sitt distrikt och våra klubbar Sundsvalls Slalomklubb, Nolby Alpina och Getbergets Alpina har därav tävlat för Medelpad vilket är super kul i den annars individuella sporten, att veta att man också kan kämpa mot lagmedaljer tillsammans.

Medelpad har under helgen tagit 10 pallplatser; 4 guld, 1 silver, 5 brons individuellt samt att vi tagit 6 lag guld, 5 lag silver och 2 lag brons.

Maria Berggren/ Distriktsledare Team Medelpad

Nedanför bilderna listas pallplatser och lagmedaljer.

Resultat:

Super-G

Damer 13

1:a Tine Nyberg, Sundsvalls Slalomklubb
3:a Signe Feil, Sundsvalls Slalomklubb

Lag guld: Tine Nyberg (Sundsvall), Signe Feil (Sundsvall), Moa Nordlander (Getberget)

 

Herrar 13

1:a Holger Nivfors, Sundsvalls Slalomklubb
3:a Elliot Staaf, Nolby Alpina

Lag guld: Holger Nivfors (Sundsvall), Elliot Staaf (Nolby), Edvin Hägglund (Nolby)

 

Damer 14

Lag silver: Sarah Lundström (Sundsvall), Matilda Sjöström-Jonsson (Sundsvall), Elin Bylund (Nolby)

 

Herrar 14

Lag silver: Axel Svensson (Sundsvall), Leopold Silfer (Sundsvall), Tim Berggren (Sundsvall)

 

GS (storslalom)

Damer 13

1:a Tine Nyberg, Sundsvalls Slalomklubb
2:a Signe Feil, Sundsvalls Slalomklubb

Lag guld: Tine Nyberg (Sundsvall), Signe Feil (Sundsvall), Moa Nordlander (Getberget)

 

Damer 14

Lag brons: Sarah Lundström (Sundsvall), Elin Bylund (Nolby), Maja Frengen (Nolby)

 

Herrar 13

3:a Edvin Hägglund, Nolby Alpina

Lag guld: Edvin Hägglund (Nolby), Maximilian Aicher (Sundsvall), Elliot Malker (Sundsvall)

 

Herrar 14

Lag silver: Tim Berggren (Sundsvall), Axel Svensson (Sundsvall, Leopold Silfer (Sundsvall)

 

SL (slalom)

Damer 13

Lag guld: Sara Kongsholm (Sundsvall), Signe Feil (Sundsvall), Moa Nordlander (Getberget)

Lag brons: Tine Nyberg (Sundsvall), Sandra Björs (Sundsvall), Noelle Lindberg (Nolby)

 

Herrar 13

1:a Edwin Lindqvist, Sundsvalls Slalomklubb
3:a Edvin Hägglund, Nolby Alpina

Lag guld: Edwin Lindqvist (Sundsvall), Edvin Hägglund (Nolby), Maximilian Aicher (Sundsvall)

Lag silver: Holger Nivfors (Sundsvall), Måns Abersten (Sundsvall), William Nordin (Sundsvall)

 

Herrar 14

3:a Tim Berggren, Sundsvalls Slalomklubb

Lag silver: Tim Berggren (Sundsvall), Axel Svensson (Sundsvall), Leopold Silfer (Sundsvall)

Skribent: Magnus Borgsten
Epost: Adressen Gömd
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff Skidor vill
Åre2019-316-103
idrottslyftet_316x103
FIS_316x103
 

Postadress:
Medelpads Skidförbund
Box 890
851 24 Sundsvall

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
Fax: 060566370
E-post: This is a mailto link

Se all info